Bodrum Cup Sevgi Çemberi

Yelken Yarışlı Mavi Yolculuk: The Bodrum Cup

Bodrum Bodrum

Bodrum denilince herkesin aklına bir şeyler gelir. Kiminin aklına güneş yağı kokan sosyete beachlerinde bronzlaşmış bir ten ile salınmak, kiminin aklına barlarda sabahlara kadar eğlenmek. Kimisi için de Bodrum sahil restoranlarında dostlarla balık yemektir. Temelinde eğlenmek vardır Bodrum denilince ilk akla gelen.

bodrum Cup

Ben şimdi sizi Bodrum’ a götüreceğim. Ama o bildiğiniz, herkesin en çok tercih ettiği yaz sıcağı aylarına değil. Sonbaharda, Ekim ayında Sarı Yaz’ ını yaşayan Bodrum’ a. Her yıl Ekim ayının 3. Haftası yapılan The Bodrum Cup’ a götüreceğim. Aralıksız 30 yıldır yapılan bu sene 31. si gerçekleşen yelken yarışlarına.

Mavi Yolculuk

Masmavi koyları, gece eğlenceli barları ile yaz boyu tatile gelenlere unutulmaz anlar yaşatan Bodrum’ da bundan 70-75 yıl önce Mavi Yolculuk’ un temelleri atıldı. Cevat Şakir Kabaağaçlı’ nın (Halikarnas Balıkçısı) Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat gibi aydın dostlarıyla, Ege ve Akdeniz kıyılarında ahşap bir tekneyle çıktıkları tarih ve kültür gezisiydi ilk yolculukları. Daha sonra bu geziler bir yaşam felsefesine dönüştü. Ege ve Akdeniz’in turkuaz mavisi sularında Bodrum Guletleri ile yapılan seyirler, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya günümüzde de devam ediyor. Bütün yaz sezonu tatilcileri ağırlayan guletlerde Ekim ayı geldiğinde hummalı bir hazırlık başlar. Yaz tatilcileri yoktur artık. Yine mavi sularda yelken açacaklardır ama bu sefer The Bodrum Cup’ ta birbirleri ile yarışmak için…

Bir Cup Neleri Kapsar?

Bodrum Cup

The Bodrum Cup, bir yelken yarışından çok daha fazlasını kapsar dersek yanlış olmaz. Beş gün boyunca yarış vardır. Rotada bazen Gökova kıyıları vardır, bazen de Yunan adaları. Ekiplerdeki heyecanı ve coşkuyu anlayabilmek için bir teknede ekipten olmak gerekir. Düşünsenize, yaklaşık 150  tekne ve 1500 kişi (neredeyse bir filo) önceden belirlenmiş rotaya doğru deniz üstünde hareket halinde. Mevsimin en şahane günleri. Deniz masmavi, güneş yüzleri yakmakta ama acıtmadan. Finiş hattına yaklaşan teknelerdeki heyecan ise görülmeye değer. Hele teknelerden gelen bağırışlar.

– Al boşunuuu…

– Sancak cenovayı boşlaaa…

Ve burun farkı ile finiş hattına girenlerden gelen coşkulu bağırışlar…

Bodrum Cup

Kıyasıya yarışıyor ekipler elbette, fakat hangi tekneler derece alırsa alsın her sene dostluk ve barış kazanır The Bodrum Cup’ ta. Her sene aynı tarihlerde Bodrum’ a farklı ülkelerden yelkenciler gelir yarışmaya ve yarış rüzgarlarının ardından dostluk rüzgarları sarar Bodrum sokaklarını. Ekim’in “The Bodrum Cup Haftası” geldiğinde Bodrum’da sizi rengârenk bayraklarla donanmış liman, her yerde tatlı bir telaş, gülümseyen yüzler, bir önceki yıldan ışıldayan gözler ve sıcacık merhabalar karşılar. The Bodrum Cup sadece bir yarış değil. Tabii ki tüm tekneler hem kendi kategorilerinde, hem de genel klasmanda derece alabilmek için yelken açıyorlar ama her etap bitiminde konserler, fotoğraf ve yemek yarışmaları, resim sergileri, söyleşiler ile yelkenciler günün yorgunluğunu atarlar.

Deniz Üstü Festival

Bir festival havasında gerçekleşen The Bodrum Cup, katılımcılarına birbirinden keyifli konserler sunuyor. Açılış ve kapanış konserlerinin yanı sıra varılan her koyda yine ünlü sanatçılar verdikleri konser ile yelkencilerin keyifli bir akşam geçirmesini sağlıyor.

Bodrum Cup yemek yarışması

Mavi Yolculuk Yemek Yarışması da The Bodrum Cup’ ın vazgeçilmezlerinden. Ekipler en lezzetli deniz yemeklerini teknelerinin mutfaklarında hazırlayıp jüriye sunuyorlar.

Festival demek sadece konser demek değil elbette. Renkli görüntülere sahne olan Dino Cup’ ta optimist günlerini özleyen eski yelkenciler ve optimist deneyimi olmayan büyük yelkenciler kıyasıya yarışır.

Geleneksel hale gelen The Bodrum Cup Fotoğraf Yarışmasında ise yılın en iyi yarış görseli, en iyi an ve en coşkulu an fotoğrafları seçiliyor.  Instagram üzerinden katılınan yarışmada paylaşılan fotoğraflar değerlendiriliyor. Her sene birbirinden güzel fotoğraflar yarışıyor.

Tartışmasız Bir Markadır The Bodrum Cup

The Bodrum Cup’ın marka olmasının sebeplerinden biri de kuşkusuz 30 yıldır kesintisiz devam ediyor olması. 1989 yılında kısıtlı olanaklar ile başlayan yarışlar, günümüze dek ülkemizde ve dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyük özveri ve desteklerle ara verilmeden gerçekleşti. 2004 yılında 16. Bodrum Cup kapsamında teknelerle oluşturulan sevgi çemberi fotoğrafı, Türkiye turizmi tanıtımında bugün bile büyük rol oynuyor.

Bodrum Cup Sevgi Çemberi

The Bodrum Cup Yelken Yarışları her yıl kortej yürüyüşü ve değerli denizcilerin katılımıyla kampana töreni ile başlar. Yerli ve yabancı deniz tutkunları yarış sabahı Bodrum’dan start alıp yelkenlerini rüzgarla doldururlar. Barış ve dostluğun doldurduğu yelkenler, bunca yıldır olduğu gibi bu yıl da açılacak aynı coşkuyla. Ve her yıl olduğu gibi, bu yıl da Ekim ayında The Bodrum Cup, mutlu anlar yaşatmaya devam edecek.

Sen De Katıl

The Bodrum Cup Yelken Yarışı’ nın içinde olmak için illa ki tekne sahibi olmanız gerekmiyor. Hatta yarışmanız da gerekmiyor. Bu muhteşem etkinliğin içinde olmak için komiteyle iletişime geçip kabin kiralamanız yeterli. Böylelikle hem yarış heyecanının içinde olup tüm etkinliklerden faydalanabilirsiniz, hem de Bodrum’ un en güzel zamanında tatil yapma fırsatını bulabilirsiniz. İçinde olup, o heyecanı, o birlikteliği, o coşkuyu yaşayınca The Bodrum Cup sizin de tutkunuz olacaktır.

2 thoughts on “Yelken Yarışlı Mavi Yolculuk: The Bodrum Cup

  1. Yazınız çok güzel sade ve anlaşılır okuyunca bende imrendim bu etkinlikte olmaya

    1. Bir parça imrendirebildiysem ne mutlu bana 🙂 Çok teşekkür ederim Asuman hanım.

Yorumlar kapalı.